Question - Comparison of Food Package Prices

Solution:

Let the price per pack of macaroni be \(x\) RM and the price per pack of pizza be \(y\) RM. For the Ruby package:

\(7x + 3y = \text{Price of Ruby Package}\)

For the Emerald package:

\(4x + 6y = \text{Price of Emerald Package}\)

Solve these two linear equations simultaneously to find \(x\) and \(y\), the prices per pack of macaroni and pizza respectively.

CamTutor

In regards to math, we are professionals.

appstoreappstore

Get In Touch

Email: camtutor.ai@gmail.com

Copyright © 2024 - All right reserved