CamTutor
Let the price per pack of macaroni be \(x\) RM and the price per pack of pizza be \(y\) RM. For the Ruby package: <p>\(7x + 3y = \text{Price of Ruby Package}\)</p> For the Emerald package: <p>\(4x + 6y = \text{Price of Emerald Package}\)</p> Solve these two linear equations simultaneously to find \(x\) and \(y\), the prices per pack of macaroni and pizza respectively.
In regards to math, we are professionals.
Email: camtutor.ai@gmail.com