Question - Calculating Cost per Can of Tennis Balls

Solution:

To find out how much one can of tennis balls costs, we need to know the total amount spent by Luis and then divide that by the number of cans he bought.Luis had $20 and got $8 back as change. This means he spent $20 - $8 = $12 on 4 cans of tennis balls.Now, we divide the total cost by the number of cans to find the cost per can:$12 ÷ 4 = $3 per can.Therefore, one can of tennis balls costs $3.

CamTutor

In regards to math, we are professionals.

appstoreappstore

Get In Touch

Email: camtutor.ai@gmail.com

Copyright © 2024 - All right reserved